اتحاد آفریقای جدید با هدف مقابله با “infodemic” کشنده COVID |

اتحاد واکنش سریع آفریقا (AIRA) ، 13 سازمان بین المللی و منطقه ای را بهمراه گروههای بررسی واقعیت که در زمینه علوم داده ها و رفتار ، اپیدمیولوژی ، تحقیقات ، بهداشت دیجیتال و ارتباطات تخصص دارند ، گرد هم آورده است.

دکتر Matshidiso Moeti ، مدیر منطقه ای WHO در آفریقا ، گفت که اتحاد از توانایی ، دانش و مهارت منحصر به فردی برای کمک به جلوگیری از تأثیر اطلاعات غلط خطرناک برخوردار است.

“در موارد اضطراری بهداشتی ، اطلاعات غلط می تواند باعث از بین رفتن و اطمینان از شیوع بیماری شود. او گفت ، مردم برای تصمیم گیری آگاهانه در مورد سلامتی و سلامتی خود به حقایق اثبات شده و مبتنی بر علم احتیاج دارند ، و انبوهی از اطلاعات – اطلاعات نامناسب – با اطلاعات غلط موجود ، شناخت صحیح و واقعی را دشوار می کند.

شناسایی ، ایجاد اختلال ، رفع اشکال

AIRA اولین ابتکار در نوع خود است که برای کشف ، ایجاد اختلال و مقابله با اطلاعات نادرست مخرب در مورد موضوعات بهداشت عمومی در آفریقا تلاش می کند.

به گفته WHO ، از زمان ظهور ویروس کرونا ویروس جدید ، سیستم عامل های دیجیتال مملو از اطلاعات COVID-19 شده است که بیشتر آنها نادرست و گمراه کننده هستند.

پست جدید خواندنی  مصونیت گله ، استراتژی COVID-19 "غیراخلاقی" ، تدروس به سیاستگذاران هشدار می دهد |

این آژانس به استناد آمار سازمان جهانی پالس سازمان ملل متحد ، ابتکار دبیرکل سازمان ملل متحد در زمینه داده های بزرگ و هوش مصنوعی استناد کرد.

بین فوریه و نوامبر سال جاری ، اطلاعات مربوط به ویروس بیش از 270 میلیارد بار بصورت آنلاین به اشتراک گذاشته و مشاهده شده است و تقریباً 40 میلیون بار در توئیتر و سایتهای خبری مبتنی بر وب ، در 47 کشور منطقه آفریقای WHO ذکر شده است.

اگرچه بخش عمده ای از این اطلاعات نادرست و گمراه کننده است ، اما مردم همچنان به عمد یا ناآگاهانه محتوای خود را در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارند که شامل توطئه هایی پیرامون درمان های اثبات نشده ، درمان های نادرست و پیام های ضد واکسن است.

در حالی که تعیین دقیقاً میزان اطلاعات غلط در دسترس دشوار است ، WHO گفت که سازمان های بررسی واقعیت در آفریقا گزارش داده اند که از ابتدای ابتلا به بیماری همه گیر بیش از 1000 گزارش گمراه کننده را برطرف کرده اند.

همکاری و پشتیبانی

از جمله تلاش های دیگر ، AIRA علاوه بر تکمیل تلاش برای افزایش آگاهی بهداشت عمومی و مشارکت جامعه ، با ایجاد تقاضا برای واکسن در منطقه ، برای مقابله با اطلاعات نادرست در مورد واکسن های COVID-19 همکاری خواهد کرد.

این اتحادیه همچنین از روزنامه نگاران و رسانه ها برای به اشتراک گذاردن اطلاعات نجات دهنده مبتنی بر شواهد علمی و انکار اطلاعات نادرست در مورد مسائل بهداشتی پشتیبانی خواهد کرد. کشورهای آفریقایی همچنین در زمینه توسعه استراتژی های متناسب با مدیریت اطلاعات ، از جمله تجزیه و تحلیل روندها و رفتارها ، کمک خواهند کرد.

پست جدید خواندنی  نمونه بیزینس مدل صنعت پوشاک زنانه (مجلسی و خانگی) - ایران فاندر

اعضای AIRA شامل مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آفریقا (CDC آفریقا) ، فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر (IFRC) ، صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) ، سازمان آموزشی ، علمی و فرهنگی سازمان ملل ، یونسکو ، نبض جهانی سازمان ملل و ابتکار تأیید شده سازمان ملل: کارزار خود سازمان علیه اطلاعات نادرست همه گیر در سطح جهان.

اطلاعات غلط: دشمن قدیمی

اگرچه COVID-19 چالش جدیدی برای جامعه جهانی است ، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل یادآوری کرد که جهان قبلاً خطرات ناشی از اطلاعات نادرست ، از جمله در پاسخ به بیماری را دیده است.

“به دلیل اطلاعات غلط در مورد واکسن ، در برخی از نقاط پوشش واکسن سرخک ، اوریون و سرخچه کاهش یافته است. سرخک دوباره احیا شده است. اطلاعات غلط ما را به عقب برگردانده است. “، رئیس جمهور ولکان بوزکیر روز چهارشنبه در طی جلسه مجمع در مورد به اشتراک گذاشتن بهترین روش ها برای این بیماری الکترونیکی گفت.

وی تأکید کرد که اعتماد به نهادها بسیار مهم است ، زیرا “مردم وقتی به منابع سنتی اعتماد نکنند ، به منابع اطلاعاتی با اعتبار کمتر اعتماد می کنند.”

آقای بزكیر از اقدامات انجام شده توسط كشورها و سازمانهای بین المللی برای مبارزه با این بیماری و همچنین تلاشهای سازمان ملل برای مقابله با “بلای اطلاعات غلط ، انگ و توصیه های مضر بهداشتی و تقویت اعتماد به علم” استقبال كرد.