یک میلیارد نفر در 43 کشور جهان با خطر ابتلا به وبا روبرو هستند، در میان چشم انداز “تاریک”

سازمان جهانی بهداشت (WHO) و صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در هشداری جدید اعلام کردند که اکنون کشورهای بیشتری با شیوع این بیماری مواجه هستند، تعداد موارد فزاینده ای گزارش می شود و نتیجه برای بیماران بدتر از 10 سال پیش.

کشتن فقرا در دید آشکار

همه گیر، فقرا را درست در مقابل ما می کشدژروم فافمن زامبرونی، رئیس واحد اورژانس بهداشت عمومی یونیسف گفت.

داده‌های WHO نشان می‌دهد که تا ماه مه سال گذشته، 15 کشور موارد ابتلا به این بیماری را گزارش کرده‌اند، اما تا اواسط ماه مه سال جاری، «ما در حال حاضر 24 کشور را گزارش کرده‌اند. ما با تغییر فصلی در موارد وبا بیشتر پیش بینی می کنیمهنری گری، مدیر حوادث سازمان جهانی بهداشت برای پاسخ جهانی به وبا گفت.

ما علیرغم پیشرفت هایی که در دهه های گذشته در زمینه کنترل این بیماری انجام شده است خطر بازگشت به عقب

آژانس بهداشت سازمان ملل تخمین می زند که یک میلیارد نفر در 43 کشور در معرض خطر ابتلا به وبا هستند و کودکان زیر پنج سال به ویژه آسیب پذیر هستند. نسبت مرگ و میر فوق العاده بالای وبا نیز نگران کننده است. مالاوی و نیجریه نرخ مرگ و میر را تا سه درصد در سال جاری ثبت کردند که بسیار بالاتر از یک درصد قابل قبول است.

افزایش موارد وبا

آفریقای جنوب شرقی به ویژه به شدت آسیب دیده استبا شیوع عفونت در مالاوی، موزامبیک، آفریقای جنوبی، تانزانیا، زامبیا و زیمبابوه. این توسعه پس از عبور ویرانگر طوفان فردی در فوریه و مارس امسال انجام شد که باعث شد 800000 نفر در مالاوی و موزامبیک آواره شوند و مراقبت های بهداشتی را مختل کند.

این جوامع آسیب پذیر در معرض خطر بالای وبا هستند، بیماری قابل پیشگیری که در مناطق تحت تاثیر باران های شدید و سیل رشد می کند.

آ ترکیب مرگبار دو آژانس سازمان ملل توافق کردند که تغییرات آب و هوایی، سرمایه‌گذاری ناکافی در خدمات آب، فاضلاب و بهداشت – و در برخی موارد درگیری‌های مسلحانه – منجر به گسترش این بیماری شده است.

واکسن: یک ابزار، اما نه راه حل کلی

اگرچه واکسن‌هایی برای محافظت در برابر وبا وجود دارد، اما عرضه برای مواجهه با افزایش تقاضا کافی نیست. به گفته سازمان جهانی بهداشت، 18 میلیون دوز واکسن در سراسر جهان درخواست شده است، اما تنها هشت میلیون دوز در دسترس قرار گرفته است.

افزایش تولید راه حل یک شبه نیست آقای گری گفت. وی گفت: «برنامه این است که تولید دوز را تا سال 2025 دو برابر کنیم، اما اگر روند فعلی ادامه یابد، به اندازه کافی نخواهیم داشت. واکسن یک ابزار است، اما یک راه حل کلی نیست. سرمایه گذاری بلند مدت در بهداشت آب اولویت است،” او اضافه کرد.

زنگ بیدارباش سازمان جهانی بهداشت توسط یونیسف تکرار شد. “نه آقای زامبرونی گفت: فقط ما به سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت نیاز داریم، اما سرمایه‌گذاری فوری در سیستم آب برای اطمینان از دسترسی به آب تمیز، بهداشت و آبروی آن.

درخواست اقدام سریع برای سرمایه گذاری در آب

برای پاسخ به تهدید فزاینده وبا، WHO راه اندازی یک برنامه 12 ماهه آمادگی، پاسخ و آمادگی استراتژیک160 میلیون دلار، در کنار فراخوان یونیسف برای اقدام به مبلغ 480 میلیون دلار.

طرح ترکیبی واکنش به وبا 40 کشور در بحران حاد را تحت پوشش قرار می دهد. این شامل هماهنگی، نظارت و پیشگیری از عفونت، واکسیناسیون، درمان، و آب، بهداشت و بهداشت خواهد بود.

دو آژانس سازمان ملل متحد با هم همکاری نزدیک دارند. آقای گری گفت: «ما برای انجام کارهایی که باید انجام دهیم به بودجه نیاز داریم.