دیپلماسی، نه انزوا، باید «مسیر منفی» در شبه جزیره کره را معکوس کند

دیپلماسی، نه انزوا، تنها راه پیش رو استیک مقام ارشد وزارت عملیات صلح گفت. فقدان اتحاد و اقدام در شورای امنیت نمی تواند مسیر منفی در شبه جزیره کره را کاهش دهد.

او گفت که جمهوری دموکراتیک خلق کره (کره شمالی) که بیشتر با نام کره شمالی شناخته می شود، “بدون محدودیت است و سایر احزاب مجبور هستند بر بازدارندگی نظامی تمرکز کنند” و افزود که مسائل کلیدی صلح و امنیت مانند آینده کل کشور شبه جزیره، باید زمینه ای برای همکاری باشد.

آقای خیاری گفت، کره شمالی از طریق خبرگزاری رسمی خود اعلام کرده بود که موشک جدید روز پنجشنبه برای تایید “عملکرد موتورهای سوخت جامد پر رانش برای موشک های چند مرحله ای” آزمایش شده است.

تشخیص سخت تر است

آقای خیاری توضیح داد که موشک های سوخت جامد قبل از پرتاب نیازی به سوخت گیری ندارند، به این معنی که می توانند سریعتر از موشک های سوخت مایع شلیک شوند و ممکن است شناسایی به موقع آماده سازی پرتاب را دشوارتر کنند.

سازمان ملل دبیرکل این پرتاب را به شدت محکوم کرد یک موشک بالستیک دوربرد، با تکرار درخواست‌های خود از پیونگ یانگ به فورا از انجام هرگونه اقدام بی‌ثبات‌کننده بیشتر خودداری کند، به طور کامل به تعهدات بین‌المللی خود تحت تمام قطعنامه‌های مربوطه شورای امنیت پایبند باشد و گفت‌وگوهای منتهی به صلح پایدار و کامل و قابل راستی‌آزمایی را از سر بگیرد. آقای خیاری گفت خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره.

سلاح های جدید توسعه یافته است

پیونگ یانگ مدعی است به عنوان بخشی از برنامه پنج ساله خود به نقاط عطف مهمی دست یافته استاو هشدار داد، از جمله از آخرین جلسه توجیهی خود، در 20 مارس.

این طرح شامل توسعه بود کلاهک های متعددتسلیحات هسته ای تاکتیکی، ماهواره شناسایی نظامی، سامانه های جدید هوایی بدون سرنشین و …کلاهک پروازی مافوق صوت“، دستیار دبیرکل گفت.

همچنین در لیست طرح ایجاد یک موشک بالستیک قاره پیمای سوخت جامد جدیداو گفت که کره شمالی با آخرین پرتاب خود به آن دست یافته است، با یادآوری اینکه قطعنامه های شورای مربوطه ممنوعیت هرگونه پرتاب با استفاده از فناوری موشک بالستیک.

علاوه بر این، پیونگ یانگ در راستای برنامه پنج ساله خود تا حد زیادی انجام داده است فعالیت های پرتاب موشک خود را افزایش داد در سال های 2022 و 2023، از جمله بیش از 80 پرتاب او گفت که با استفاده از فناوری موشک های بالستیک، آنها را به عنوان “شامل سیستم هایی با نقش تسلیحات هسته ای، از جمله سلاح های هسته ای به اصطلاح “تاکتیکی” توصیف می کند.

این سیستم های تست شده در 13 آوریل، 16 مارس، و 18 فوریه، و همچنین در دو نوبت در سال 2022، قادر به رسیدن به اکثر نقاط روی زمین استآقای خیاری هشدار داد و افزود که اکثر پرتاب های آزمایشی قادر به حمله به کشورهای منطقه نزدیک هستند.

معکوس کردن دینامیک “خطرناک”.

وی با استقبال از تعهد شورای امنیت به یک راه حل مسالمت آمیز، جامع، دیپلماتیک و سیاسی برای وضعیت شبه جزیره کره، چند پیشنهاد ارائه کرد همانطور که اعضا گزینه ها را در نظر می گیرند.

او گفت مراحل عملی که می تواند تنش ها را کاهش دهد، “دینامیک خطرناک را معکوس کند، و فضایی برای کشف راه های دیپلماتیک ایجاد کند” شامل اقدامات فوری پیونگ یانگ برای از سرگیری گفتگو منجر به صلح پایدار و خلع سلاح اتمی کامل و قابل تایید شبه جزیره کره و باز کردن کانال های ارتباطیاو گفت، از جمله نظامی تا نظامی.

در همین راستا، او گفت که کره شمالی از 7 آوریل به تماس‌های معمول روزانه از طریق خطوط ارتباطی بین کره‌ای که به جنوب متصل می‌شوند، «عدم پاسخگویی» بوده است.

علاوه بر این، کاهش لفاظی های تقابلی آقای خیاری گفت که به کاهش تنش های سیاسی و ایجاد فضا برای کشف راه های دیپلماتیک کمک خواهد کرد.

او به شورا گفت: «دبیرخانه شریک شما در این تلاش است. “ما میمانیم در تماس نزدیک با همه طرف های کلیدی، از جمله کره شمالی، و هستند آماده استفاده از فرصت ها هر زمان که شرایط برای تغییر ایجاد شود.

در حالی که صحبت می کنیم، رزماری دی کارلو، معاون دبیرکل در امور سیاسی و صلح، در سفری به شمال شرق آسیا است و دفاتر خوب دبیرکل و قدرت تشکیل جلسه همیشه در دسترس است.

نگرانی های بشردوستانه

وی با توجه به وضعیت انسانی در کره شمالی گفت: سازمان ملل آماده کمک به کشور در رفع نیازهای پزشکی و سایر نیازهای اساسی است از جمعیت های آسیب پذیر

وی با استقبال از بازگشت دیپلمات های یک کشور عضو به پیونگ یانگ در 27 مارس، مجدداً از کره شمالی درخواست کرد که اجازه ورود بدون مانع کارکنان بین المللی از جمله هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل و تدارکات بشردوستانه را بدهد تا پاسخ به موقع و موثر را ممکن کند.