سازمان بهداشت جهانی هشدار داد که سیستم بهداشتی یمن «به سقوط نزدیک‌تر می‌شود».

امیدها برای پایان دادن به درگیری شدید بین ائتلاف تحت حمایت عربستان سعودی که در کنار نیروهای دولتی ایستاده است، و شورشیان حوثی و متحدان آنها که از سال 2015 منجر به فروپاشی تقریباً کل اقتصاد، با ده ها هزار کشته و 21.6 نفر شده است، وجود دارد. بر اساس گزارش سازمان ملل، امسال میلیون ها نفر به کمک و حفاظت بشردوستانه نیاز دارند.

با این وجود، سیستم بهداشتی کشور شکننده است به شدت بیش از حد بارگذاری شده و لبه های آن نزدیک به فروپاشی استدکتر آنت هاینزلمن از WHO در یمن گفت، در حالی که بودجه اهداکنندگان بین المللی برای جلوگیری از وخامت بیشتر خدمات بهداشتی ناکارآمد در این کشور کافی نیست.

سوء تغذیه حاد کودکان

او گفت که حدود 12.9 میلیون یمنی نیازهای فوری به مراقبت های بهداشتی بشردوستانه دارند و 540000 کودک زیر پنج سال در حال حاضر از سوء تغذیه حاد شدید “با خطر مستقیم مرگ” رنج می برند.

حدود 46 درصد از مراکز بهداشتی در سراسر کشور به دلیل کمبود نیرو، بودجه، برق یا دارو، تنها به طور جزئی کار می کنند یا به طور کامل از کار افتاده اند.

او در نشست منظم جمعه در سازمان ملل در ژنو به خبرنگاران گفت که “خوشه سلامت” بشردوستانه یمن، متشکل از 46 سازمان ملل متحد و سازمان غیردولتی، تنها 62 میلیون – یا 16 درصد – از 392 میلیون دلار مورد نیاز را دریافت کرد برای رسیدن به آن 12.9 میلیون آسیب پذیرترین افراد.

«شیوع بیماری ها – به ویژه سرخک، دیفتری، تب دانگ، وبا و فلج اطفال – به شدت بحران بهداشتی یمن را تسریع می بخشد. جابجایی‌های انبوه، بارگیری بیش از حد امکانات بهداشتی، اختلال در شبکه‌های آب و فاضلاب، و پوشش کم ایمن‌سازی باعث شروع و گسترش این بیماری‌ها می‌شود.»

در سه ماهه اول سال جاری، بیش از 13000 مورد جدید سرخک، 8777 مورد تب دنگی و 2080 مورد مشکوک به وبا گزارش شده است.. او هشدار داد: “اما اعداد واقعی به احتمال زیاد بسیار بیشتر است.”

مادر 9 فرزندی که از سوء تغذیه رنج می برد، در اردوگاه آوارگان در عدن یمن برای فرزندانش غذا می پزد.

© یونیسف/صالح بن حیان YPN

مادر 9 فرزندی که از سوء تغذیه رنج می برد، در اردوگاه آوارگان در عدن یمن برای فرزندانش غذا می پزد.

سیستم فقط شناور است

او گفت که WHO موفق به حفظ یک پاسخ یکپارچه شده است به بحران بهداشتی یمن در ده حوزه اولویت دار:

  • هماهنگی کلستر ملی سلامت
  • عملیاتی نگه داشتن مراکز تغذیه درمانی (TFCs).
  • تقویت نظارت بر بیماری
  • پاسخگویی به همه شیوع بیماری های عفونی
  • حمایت از امکانات و خدمات بهداشتی..
  • کنترل بیماری های ناقل، منتقله از آب، و نادیده گرفته شده استوایی.
  • مبارزه با بیماری های مزمن از جمله دیابت، بیماری های کلیوی و سرطان.
  • حفظ آب، بهداشت و خدمات بهداشتی در مراکز بهداشتی برای تقویت اقدامات پیشگیری و کنترل عفونت.
  • حمایت و بهبود مراقبت های بهداشتی مادران و نوزادان
  • برآوردن نیازهای نادیده گرفته شده سلامت روان

WHO با حمایت اهداکنندگان بین‌المللی توانست تجهیزات، لوازم و آموزش پزشکی ضروری را در سال 2022 به حدود 7.8 میلیون نفر ارائه دهد. 62 درصد از 12.6 میلیون نفر هدف قرار گرفتند تحت برنامه واکنش بشردوستانه برای سال.

او گفت که WHO نیز مراقبت نجات بخش برای بیش از 60000 کودک یمنی را تضمین کرد مبتلا به سوء تغذیه حاد شدید، همراه با عوارض پزشکی.

دکتر هاینزلمن گفت که WHO و شرکای بهداشتی در یمن «هستند شروع به دیدن عواقب وخیم تلاش‌های به شدت کم‌مالی ما می‌شود برای کاهش بحران بهداشتی یمن.

وی به تعلیق حمایت از 23 مورد از 43 مرکز بهداشتی در منطقه مارب که میزبان بزرگترین جمعیت آوارگان داخلی یمن است، اشاره کرد.

در واقع، این به طور موثر خدمات مراقبت های بهداشتی را برای حدود 2.8 میلیون آسیب پذیرترین افراد در منطقه متوقف می کند.

بی پولی

او گفت که سازمان جهانی بهداشت “تقریبا هیچ بودجه ای برای آماده شدن برای فصل سیل سالانه یمن در دسترس نیست که اکنون شروع شده است و به طور قابل پیش بینی افزایش قابل توجهی در شیوع بیماری های منتقله از طریق ناقل و آب ایجاد خواهد کرد.

در پایان، باید بر این نکته تاکید کنم پیامدهای تبدیل یمن به یک بحران انسانی فراموش شده. مردم یمن مقاوم هستند اما به شدت رنج می برند. بیش از دو نفر از هر سه یمنی به کمک های غذایی، پزشکی و سایر کمک های بشردوستانه وابسته هستند.

جامعه جهانی باید حمایت خود را از یمن افزایش دهدبرای جلوگیری از رنج های ناگفته انسانی و مرگ و میر در ماه های آینده“، او در پایان گفت.