میانمار: سازمان ملل حمله هوایی مرگبار نظامی به جمعیت غیرنظامیان را محکوم کرد

طبق گزارش رسانه ها، هواپیماهای نظامی بمب ها را پرتاب کردند و به روی جمعیتی از مردم در شهرستان کانبولو واقع در منطقه ساگاینگ شلیک کردند که صبح آن روز برای افتتاح یک تالار جدید شهرداری تجمع کرده بودند.

گوترش حمله را محکوم کرد

سخنگوی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای اعلام کرد که این حمله را به شدت محکوم کرده و از مسئولین این حمله خواسته است که پاسخگو باشند.

آقای گوترش عمیق ترین تسلیت خود را به خانواده های قربانیان ابراز کرد. وی همچنین خواستار رسیدگی فوری به مجروحان و دسترسی به کمک شد.

«دبیر کل همه اشکال خشونت را محکوم می کند و تقدم را مجدداً تأیید می کند حفاظت از غیرنظامیاندر این بیانیه آمده است.

به خشونت پایان دهید

ارتش میانمار در فوریه 2021 پس از انتخابات مورد مناقشه در نوامبر گذشته قدرت را به دست گرفت و رهبر منتخب دموکراتیک، آنگ سان سوچی و دیگر مقامات ارشد را بازداشت کرد.

از زمان کودتا هزاران نفر کشته شده‌اند و سازمان ملل همچنان علیه سرکوب‌ها، نقض حقوق بشر و نقض‌های متعاقب آن صحبت می‌کند.

دبیرکل مجدداً درخواست خود را از ارتش تکرار کرد “به کارزار خشونت علیه مردم میانمار در سراسر کشور پایان دهید”، در راستای قطعنامه شورای امنیت که در دسامبر به تصویب رسید.

قطعنامه 2669 خواستار پایان فوری همه اشکال خشونت در میانمار است. همچنین خواستار خویشتن داری، تنش زدایی و آزادی همه زندانیان است.

رئیس حقوق بشر “هراسان”

ولکر ترک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز بیانیه ای صادر کرد و گفت که از گزارش های مربوط به حملات هوایی “وحشتناک” شده است.

«به نظر می‌رسد که دانش‌آموزان مدرسه‌ای که در حال اجرای رقص و همچنین غیرنظامیان دیگر در مراسم افتتاحیه سالن در روستای پازی گی، شهرستان کانبالو بودند، در میان قربانیان بودند. بر اساس گزارش ها، یک هلیکوپتر به سمت افرادی که از سالن فرار می کردند شلیک کرد.

رئیس حقوق بشر سازمان ملل خاطرنشان کرد که علیرغم تعهدات قانونی واضح برای ارتش برای محافظت از غیرنظامیان در انجام مخاصمات، «وجود داشته است. بی توجهی آشکار برای قواعد مرتبط حقوق بین الملل.»

به امید پاسخگویی

او از همه طرف‌ها خواست تا «تمام اقدامات احتیاطی ممکن» را انجام دهند از غیرنظامیان در برابر اثرات حملات محافظت کنیداز جمله با اجتناب از قرار دادن اهداف نظامی در داخل یا نزدیک مناطق پرجمعیت.

همانطور که قبلاً اشاره کردم، دلایل منطقی وجود دارد که باور کنیم ارتش و شبه نظامیان وابسته به آن مسئول طیف گسترده ای از نقض و نقض حقوق بشر از اول فوریه 2021 هستند که برخی از آنها ممکن است جنایت علیه بشریت و جنایات جنگی باشدآقای ترک گفت.

«من قویاً معتقدم که فرآیندهای عدالت بین المللی که اکنون در جریان است، روزی خواهد آمدرهبری نظامی را مسئول بخواهد برای چنین جنایاتی.»