آژانس کشاورزی سازمان ملل متحد می گوید: سهم زندگی در خاک “تا حد زیادی دست کم گرفته می شود”

پیش از روز جهانی خاک ، که در 5 دسامبر مشخص شده است ، فائو اولین گزارش خود را در مورد “وضعیت دانش تنوع زیستی خاک” ارائه داد. این گزارش پتانسیل ارگانیسم های خاک را در اطمینان از سیستم های پایدار محصولات غذایی و کاهش تغییرات آب و هوایی بررسی می کند.

ماریا هلنا سمدو معاون مدیر FAO گفت: “تنوع زیستی خاک و مدیریت پایدار خاک پیش نیاز دستیابی به بسیاری از اهداف توسعه پایدار است”. وی افزود: “بنابراین ، داده ها و اطلاعات مربوط به تنوع زیستی خاک ، از سطح ملی تا جهانی ، برای برنامه ریزی کارآمد استراتژی های مدیریتی در مورد موضوعی که هنوز به درستی شناخته نشده است ، لازم است” ، وی افزود.

تنوع زیستی در زیر

بر اساس این گزارش ، علی رغم اینکه از بین رفتن تنوع زیستی در خط مقدم نگرانی های جهانی است ، اما به تنوع زیستی زیر زمین آنچنانکه شایسته آن است ، توجه نمی شود و لازم است در هنگام برنامه ریزی برای افزایش رشد پایدار ، به طور کامل مورد توجه قرار گیرد.

خانم سمدو گفت: “ما امیدواریم که دانش موجود در این گزارش ارزیابی وضعیت تنوع زیستی خاک به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از گزارش تنوع زیستی در سطح ملی و منطقه ای و هر نظرسنجی خاک را تسهیل کند.”

خاک ها به عنوان یکی از “مخازن جهانی” تنوع زیستی ، میزبان بیش از 25 درصد از تنوع بیولوژیکی جهان هستند. علاوه بر این ، بیش از 40 درصد موجودات زنده در اکوسیستم های زمینی در طول چرخه زندگی خود با خاک در ارتباط هستند.

پست جدید خواندنی  سایبان برقی، خرید با کیفیت عالی ☎️ 44903002 ✔️ سایبان ایران

این گزارش تنوع زیستی خاک را به عنوان تنوع زندگی در زیر زمین ، از ژن ها و گونه های جانوری ، به جوامعی که تشکیل می دهند و همچنین مجموعه های اکولوژیکی که به آنها کمک می کنند و به آنها تعلق دارند ، تعریف می کند. از میکرو زیستگاههای خاک گرفته تا مناظر.

این شامل طیف گسترده ای از ارگانیسم ها ، از اشکال تک سلولی و میکروسکوپی ، تا بی مهرگان مانند نماتد ، کرم خاکی ، بندپایان و مراحل لاروی آنها ، همچنین پستانداران ، خزندگان و دوزیستان است که قسمت زیادی از زندگی خود را در زیر زمین می گذرانند ، و تنوع جلبک ها و قارچ ها.

خاک را زنده نگه دارید ، از تنوع زیستی محافظت کنید

گیاهان ، یک جهان کامل از موجودات موجود در خاک را پرورش می دهند ، که در عوض از گیاهان تغذیه می کنند و از آنها محافظت می کنند. این جامعه متنوع از موجودات زنده است که خاک را سالم و حاصلخیز نگه می دارد ، که تنوع زیستی خاک را تشکیل می دهد و فرایندهای اصلی بیوژئوشیمیایی را تعیین می کند که زندگی در کره زمین را امکان پذیر می کند.

امسال ، با پرداختن به چالشهای روزافزون مدیریت خاک ، کمپین سازمان غذا و کشاورزی (FAO) “خاک را زنده نگه دارید ، از تنوع زیستی خاک محافظت کنید” قصد دارد آگاهی از اهمیت حفظ اکوسیستمهای سالم و رفاه انسان را افزایش دهد. با تشویق مردم در سراسر جهان برای ارتقاac فعالانه بهداشت خاک ، این کارزار همچنین مبارزه با از دست دادن تنوع زیستی خاک است.

پست جدید خواندنی  سازمان جهانی بهداشت در گزارش جدید خود می‌گوید: کمی نمک (کمتر) می‌تواند جان انسان‌ها را نجات دهد

تهدیدهایی برای تنوع زیستی خاک

اگرچه خاک ها برای رفاه انسان و پایداری زندگی در کره زمین ضروری هستند ، اما فعالیت های انسانی ، تغییرات آب و هوایی و بلایای طبیعی آنها را تهدید می کند.

استفاده بیش از حد و سو of استفاده از مواد شیمیایی کشاورزی یکی از عوامل اصلی در از بین رفتن تنوع زیستی خاک است ، بنابراین از پتانسیل تنوع زیستی خاک برای کشاورزی پایدار و امنیت غذایی می کاهد.

آژانس هشدار می دهد که تهدیدهای دیگر شامل جنگل زدایی ، شهرنشینی ، تخریب ساختار خاک ، اسیدی شدن خاک ، آلودگی ، آتش سوزی ، فرسایش و رانش زمین است.

خاک و عملکرد آب و هوا

راه حل های مبتنی بر طبیعت شامل میکروارگانیسم های خاک ، پتانسیل قابل توجهی برای کاهش تغییرات آب و هوایی دارند. آنها نقشی اساسی در ترسیب کربن و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای دارند. این گزارش همچنین نشان داد که فعالیت های کشاورزی بزرگترین منبع گازهای دی اکسید کربن و اکسید نیتروژن ساطع شده توسط خاک است که از استفاده بیش از حد یا سو or استفاده از کودهای حاوی نیتروژن ناشی می شود.

مراحل آینده

به طور کلی ، اطلاعات ، سیاست ها و اقدامات دقیق در مورد تنوع زیستی خاک در سطوح محلی ، ملی ، منطقه ای و جهانی وجود ندارد.

این گزارش بر لزوم ترویج تغییر لازم جهت گنجاندن شاخصهای بیولوژیکی بهداشت خاک همراه با شاخصهای فیزیکی و شیمیایی تأکید کرد.

بر اساس این گزارش ، اتخاذ شیوه های پایدار مدیریت خاک توسط کشاورزان ، به عنوان یک پیش فرض اساسی برای حفظ تنوع زیستی خاک ، به دلیل عدم پشتیبانی فنی ، ارائه مشوق ها و محیط های امکان پذیر ، همچنان کم است و نیاز به افزایش دارد.

پست جدید خواندنی  قابل توجه ترین تور لحظه آخری