آب، منبع “هویت فرهنگی” و ثروت ملی ساموآ: وبلاگ هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل

در حالی که کنفرانس آب سازمان ملل در مقر سازمان ملل در نیویورک ادامه دارد، سیمونا مارینسکو، هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل در جزایر کوک، نیوئه، ساموآ و توکلائو توضیح می دهد که چرا یافتن راه حلی برای دسترسی همه مردم به آب پاک و سالم اولویت برای سازمان ملل است. .

«آب زندگی است. هیچ تعریف دیگری کاملاً به درستی نشان نمی دهد که این عنصر اساسی برای زندگی، معیشت و محیط طبیعی ما چه معنایی دارد.

اگرچه آب به عنوان یک منبع تجدیدپذیر و غیر قابل تجدید در نظر گرفته می شود، اما در حال کمیاب شدن است و انتظار می رود تا سال 2040 به نقطه بحرانی برسد.

سیمونا مارینسکو، هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل برای 28 جزیره که ساموآ، جزایر کوک، نیوئه و توکلائو را تشکیل می دهند.

در ساموآ و سایر کشورهای در حال توسعه جزیره کوچک اقیانوس آرام، دسترسی به آب تمیز یک چالش بزرگ است. اگرچه این جزایر از بارندگی فراوان برخوردار هستند – 2 تا 4 برابر میانگین بارندگی سالانه جهانی، سیستم های مدیریت ضعیف زباله و فقدان زیرساخت های کافی به این معنی است که دسترسی به آب سالم به شدت محدود است.

دسترسی به آب

تنها 55 درصد از مردم در سراسر جزایر اقیانوس آرام به آب آشامیدنی اولیه دسترسی دارند و فقط 30 درصد از خدمات بهداشتی برخوردار هستند که کمترین میزان در جهان است. بر اساس مطالعه مشترک دانشگاه ملی ساموآ، وزارت منابع طبیعی و سایر شرکا، منابع آبی آزمایش شده حاوی غلظت بالایی از مواد معدنی، آفت کش‌های سمی، میکروپلاستیک‌ها و باکتری‌هایی مانند e-coli هستند که میزان آب را افزایش می‌دهد. بیماری های منتقل شده و خطرات قابل توجهی برای سلامتی به همراه دارد.

برای تیم کشور سازمان ملل متحد ما در ساموآ، بهبود کیفیت آب یک اولویت اصلی و فرابخشی است که نه تنها از جوامع محافظت می کند و به پیشگیری از بیماری ها کمک می کند، بلکه به تلاش های گسترده تر ما برای رسیدگی به بحران سیاره ای سه گانه ناشی از اختلال آب و هوا، از دست دادن طبیعت و آلودگی کمک می کند. .

ساحل آتول نوکونونو یکی از مناطق جهان است که در برابر تأثیر تغییرات آب و هوایی آسیب پذیر است.

عکس سازمان ملل/آرین رامری (عکس فایل)

ساحل آتول نوکونونو یکی از مناطق جهان است که در برابر تأثیر تغییرات آب و هوایی آسیب پذیر است.

استفاده از چارچوب بحران سیاره‌ای سه‌گانه مبنای ارزشمندی برای اندازه‌گیری تلفات و خساراتی که کشورهایی مانند ساموآ به دلیل تغییرات آب و هوایی و آلودگی از جمله زوال خدمات اکوسیستم آبی تجربه می‌کنند، فراهم می‌کند.

با در نظر گرفتن این موضوع، در شش ماه گذشته به طور گسترده با جوامع و شرکا در سراسر ساموآ درگیر بوده ایم تا گزارش Vai O Le Ola (آب زندگی) را تهیه کنیم. این گزارش که پیش از کنفرانس آب سازمان ملل در نیویورک (22 تا 24 مارس) راه اندازی شد، از بینش های حاصل از این مشاوره ها برای ارائه پاسخی به بحران سیاره ای سه گانه و پیشنهاد رویکردهای یکپارچه برای بازگرداندن کیفیت و انعطاف پذیری سیستم آبی ساموآ بهره می برد.

یک مسیر یکپارچه رو به جلو

از رودخانه‌ها، مرداب‌های حرا، دریاچه‌ها، تالاب‌ها، آب‌های سرزمینی و منطقه انحصاری اقتصادی (EEZ) – آب بخش عمده‌ای از سیستم محیطی را نشان می‌دهد که معیشت بیش از 200000 نفر در ساموآ را تامین می‌کند و همچنین بخش قابل توجهی از فرهنگ ساموآ را تشکیل می‌دهد. هویت.

بهبود کیفیت این منبع حیاتی زندگی باید با ادغام همه سیاست‌ها و استراتژی‌های مرتبط در مورد تغییرات آب و هوا، مدیریت اقیانوس‌ها، توسعه اجتماعی-اقتصادی، مدیریت زباله و حفاظت از تنوع زیستی در یک چارچوب فراگیر آغاز شود.

مردی در امتداد دیوار بندر در آپیا، پایتخت ساموآ می دود.

مردی در امتداد دیوار بندر در آپیا، پایتخت ساموآ می دود.

مداخلات هدفمند از جمله صندوق امانی Vai O Le Ola و پلتفرم جمع سپاری دانش، و برنامه هایی در زمینه تامین مالی نوآورانه آب و هوا و طبیعت، کارآفرینی اجتماعی برای انعطاف پذیری آب و هوا، دسترسی جامعه به انرژی پاک، زباله های پلاستیکی صفر، محوری برای طرح سه گانه واکنش به بحران سیاره ای هستند. ساموآ و در سراسر اقیانوس آرام.

مدیریت آبخیزداری مبتنی بر طبیعت ابتکار کلیدی دیگری است که در گزارش Vai O Le Ola بیان شده است که از کشاورزی-جنگل، احیای جنگل و مدیریت گونه های مهاجم، مدیریت سیل و حفاظت از تنوع زیستی مرتبط با سیستم های آبی حمایت می کند.

در بعد قانونگذاری نیز، فرصت های جدیدی برای تقویت حفاظت و حفاظت از محیط زیست در حال ظهور است. سال گذشته، مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه ای را تصویب کرد که برای اولین بار دسترسی به محیطی پاک، ایمن و پایدار از جمله آب را به عنوان یکی از حقوق اساسی بشر به رسمیت می شناسد. با تصویب این قطعنامه توجه جهانی به حقوق قانونی اکوسیستم ها و منابع طبیعی به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

SDG هدف 6: آب پاک و بهداشت

در سال 2022، اکوادور اولین کشور در جهان بود که “حقوق طبیعت” را به رسمیت شناخت و اجرا کرد و پس از آن کلمبیا شخصیت حقوقی را برای رودخانه آتراتو در به رسمیت شناختن حقوق زیست فرهنگی جوامع بومی ایجاد کرد. در ساموآ، مؤسسه ملی حقوق بشر در حال بحث در مورد چگونگی تبدیل شدن حق به محیط زیست پاک، ایمن و پایدار به قانون است.

به عنوان یک “ایالت اقیانوسی”، آب یکی از ویژگی های تعیین کننده ثروت ملی و شیوه زندگی مردم ساموآ است – معروف به “فاآ ساموآ”. بنابراین، برای یافتن راه حل های طولانی مدت برای کمبود آب و آلودگی در سراسر ساموآ و سایر جزایر اقیانوس آرام، ما باید نه تنها به علم، فناوری و نوآوری نگاه کنیم، بلکه باید به قرن ها خرد و تجربه جوامعی که در اینجا زندگی می کنند نیز نگاه کنیم.

همانطور که فیامه نائومی ماتافا، نخست وزیر ساموآ در زیر توضیح می دهد، باید بدانیم که برای مردم ساموآ، آب های آنها منبع حیات و همچنین منبع زیبایی هستند.

«پیوسته ای از زمین و اقیانوس که عمیقاً با فرهنگ و تاریخ مرتبط است، هویت ما را به عنوان جزیره نشینان، مسافران مسافر و مردم اقیانوس آرام تعریف می کند. برای بیش از دو هزار سال، جزایر ما خانه ما بوده اند. رودخانه ها و اقیانوس های ما؛ مسیرهای ما.»

در اینجا درباره کار سازمان ملل در ساموآ اطلاعات بیشتری کسب کنید.

بر اساس گزارش 2021 آب سازمان ملل متحد، در سال 2020، حدود 2 میلیارد نفر (26 درصد از جمعیت جهان) فاقد خدمات مدیریت ایمن آب آشامیدنی و حدود 3.6 میلیارد نفر فاقد سرویس بهداشتی مدیریت شده ایمن بودند. حدود 2.3 میلیارد نفر در کشورهایی زندگی می کنند که با تنش آبی مواجه هستند که از این تعداد 733 میلیون نفر در محیط های پر و بحرانی کم آب هستند.