تانزانیا اولین شیوع بیماری مرگبار ویروس ماربورگ را تایید کرد

آزمایش‌های آزمایشگاهی پس از آن انجام شد که هشت نفر در منطقه علائم بیماری «بسیار خطرناک» از جمله تب، استفراغ، خونریزی و نارسایی کلیه را نشان دادند.

پنج مورد از هشت مورد تایید شده فوت کرده انداز جمله یک کارمند بهداشتی و سه نفر باقی مانده تحت درمان هستند. این آژانس همچنین 161 تماس با افراد مبتلا را شناسایی کرد که در حال حاضر تحت نظارت هستند.

تلاش مقامات بهداشتی تانزانیا برای تعیین علت این بیماری است نشانه روشنی از عزم برای واکنش موثر به شیوع. ما با دولت کار می کنیم تا اقدامات کنترلی را به سرعت افزایش دهیم دکتر Matshidiso Moeti، مدیر منطقه آفریقا سازمان بهداشت جهانی (WHO) گفت: برای متوقف کردن گسترش ویروس و پایان دادن به شیوع در اسرع وقت.

در حالی که این اولین باری است که تانزانیا یک مورد ماربورگ را ثبت می کند، این کشور تجربه دست اولی در واکنش به سایر بحران ها از جمله کووید-19، وبا و دانگ در سه سال گذشته دارد. در سپتامبر 2022، آژانس بهداشت سازمان ملل یک ارزیابی ریسک استراتژیک انجام داد که نشان داد کشور در معرض خطر بالا تا بسیار بالا برای شیوع بیماری‌های عفونی است.

درس‌های آموخته‌شده و پیشرفت‌هایی که در طول سایر شیوع‌های اخیر حاصل شده است باید کشور را به خوبی حفظ کند دکتر موتی گفت: همانطور که با این چالش اخیر روبرو می شود. ما به همکاری نزدیک با مقامات بهداشت ملی برای نجات جان افراد ادامه خواهیم داد.»

ویروس ماربورگ معمولاً باعث تب خونریزی‌دهنده می‌شود که نسبت مرگ و میر بالای آن تا 88 درصد است.

بخشی از همان خانواده ویروسی که باعث ابولا می شود. WHO گفت: علائم مرتبط با ویروس ماربورگ به طور ناگهانی با تب بالا، سردرد شدید و ضعف شدید شروع می شود.

این ویروس معمولاً از خفاش های میوه به انسان منتقل می شود و از طریق تماس مستقیم با مایعات بدن افراد، سطوح و مواد آلوده پخش می شود.

در حالی که وجود دارد هیچ واکسن یا درمان ضد ویروسی تایید نشده است برای درمان ویروس، مراقبت های حمایتی، آبرسانی مجدد و درمان علائم خاص شانس بقا را افزایش می دهد.