کارشناس حقوق بشر از هند می خواهد که سرکوب فعالان کشمیر را متوقف کند

درخواست تجدیدنظر وی پس از آخرین بازداشت خرم پرویز، مدافع برجسته حقوق بشر، که بیش از یک سال است به اتهامات مربوط به توطئه و تروریسم در بازداشت به سر می برد، صورت می گیرد.

خانم لاولور گفت: «به نظر می رسد مقامات هندی در حال تشدید سرکوب طولانی مدت جامعه مدنی کشمیری هستند. «دولت باید به تعهدات حقوق بشری خود احترام بگذارد و در جایی که آنها را نقض می کند پاسخگو باشند.»

بازجویی و دستگیری

آقای پرویز نقض جدی حقوق بشر در جامو و کشمیر تحت مدیریت هند را مستند کرده است و از نوامبر 2021 در بازداشت به سر می برد.

او روز چهارشنبه در دومین مورد پس از بازجویی دو روزه توسط سازمان اصلی مبارزه با تروریسم هند یعنی آژانس تحقیقات ملی دستگیر شد.

او از طریق همکاری با ائتلاف جامعه مدنی جامو و کشمیر (JKCCS) به تامین مالی تروریسم تحت قانون فعالیت های غیرقانونی (پیشگیری) متهم شد. این سازمان غیردولتی (NGO) در شهر سرینگر مستقر است.

اجبار و ارعاب

پیش از دستگیری، عرفان مهراج، همکار سابق JKCCS، روزنامه نگار و فعال حقوق بشر، به عنوان بخشی از همین پرونده روز دوشنبه در سرینگر بازداشت شد. او بلافاصله به دهلی نو پایتخت هند منتقل شد.

خانم لاولور گفت که همکاران و داوطلبان JKCCS با اجبار و ارعاب مقامات روبه رو هستند و خاطرنشان کرد که این سازمان غیردولتی کارهای اساسی را برای نظارت بر حقوق بشر انجام می دهد.

او گفت: «تحقیق و تجزیه و تحلیل آنها در مورد نقض حقوق بشر، از جمله برای سازمان های بین المللی که به دنبال تضمین پاسخگویی و عدم تکرار تخلفات هستند، ارزش زیادی دارد.

فعالان کشمیری را آزاد کنید

او یادآور شد که کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل بارها نگرانی‌های شدیدی را در مورد قانون فعالیت‌های غیرقانونی (پیشگیری) که اجازه می‌دهد هر فردی را به عنوان «تروریست» معرفی کند، تاکید کرده‌اند، و شرط عضویت یا ارتباط با گروه‌های ممنوعه را دور می‌زند.

او گفت که این قانون به عنوان ابزاری برای اجبار علیه جامعه مدنی، رسانه ها و مدافعان حقوق بشر در جامو و کشمیر اعمال می شود.

آقای لاولور تماس گرفت مدافعان حقوق بشر کشمیری آزاد می شوند و تحقیقات علیه آنها بسته می شود. بیانیه او توسط کلمان نیالتسوسی وول، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد آزادی اجتماعات مسالمت آمیز و اجتماعات مورد تایید قرار گرفت.

خواهان پاسخگویی

او گفت: «بارها و بارها از دولت خواسته شده است تا به مسائل اساسی در چارچوب مبارزه با تروریسم کشور و سوء استفاده از آن برای لکه دار کردن و ساکت کردن مدافعان حقوق بشر رسیدگی کند.

دستگیری و بازداشت افراد به دلیل اعمال حقوق بشر خودسرانه است. باید وجود داشته باشد پاسخگویی و چاره جویی جایی که چنین اقدامات توهین آمیزی انجام می شود.»

درباره گزارشگران ویژه سازمان ملل

گزارشگران ویژه کارشناسان مستقل حقوق هستند که توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برای نظارت و گزارش در مورد موضوعات موضوعی خاص یا موقعیت های کشور منصوب می شوند.

آنها کارکنان سازمان ملل نیستند و برای کارشان حقوقی دریافت نمی کنند.