WHO از چین می‌خواهد در به اشتراک‌گذاری داده‌های COVID-19 “شفاف” باشد

تدروس در آخرین جلسه توجیهی رسانه ای خود خاطرنشان کرد که جهان اکنون در موقعیت بسیار بهتری نسبت به هر زمانی در شرایط همه گیر، که به تازگی وارد چهارمین سال خود شده است، قرار دارد.

برای اولین بار، تعداد هفتگی مرگ و میرهای گزارش شده در چهار هفته گذشته کمتر از زمانی است که برای اولین بار همه گیری اعلام شد.

او گفت: “من مطمئن هستم که امسال می توانیم بگوییم که COVID-19 به عنوان یک وضعیت اضطراری بهداشت عمومی که نگرانی بین المللی است، به پایان رسیده است.”

منشا یک راز

با وجود اینکه ما به طور فزاینده ای نسبت به پایان همه گیری امیدوار هستیم، این سوال که چگونه آغاز شد بی پاسخ مانده است،” او اضافه کرد.

یکشنبه گذشته، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های چین، داده‌های مربوط به نمونه‌های گرفته شده در بازار هوانان در ژانویه 2020 را در پایگاه داده جهانی ویروس، GISAID، آپلود کرد.

بازار غذاهای دریایی در ووهان واقع شده است، شهری که SARS-CoV-2، ویروس عامل COVID-19، برای اولین بار در آنجا ظهور کرد.

دانشمندان چندین کشور این داده ها را دانلود و تجزیه و تحلیل کردند که بعدا حذف شد. بنا بر گزارش‌ها، آنها شواهد مولکولی پیدا کرده‌اند که نشان می‌دهد حیواناتی در بازار فروخته می‌شوند که برخی از آنها، از جمله سگ‌های راکون، مستعد ابتلا به عفونت SARS-CoV-2 هستند.

جواب قطعی نداره

تدروس گفت WHO با CDC چین تماس گرفت و از آنها خواست که داده ها را با آژانس سازمان ملل متحد و جامعه علمی بین المللی به اشتراک بگذارند.

سازمان جهانی بهداشت روز سه شنبه گروه مشاوره علمی خود را برای ریشه های بیماری زاهای جدید (SAGO) تشکیل داد. از محققان CDC چین و دانشمندان بین المللی خواسته شد تا تحلیل های خود را ارائه دهند.

«این داده‌ها پاسخ قطعی به این سؤال که چگونه همه‌گیری آغاز شد، ارائه نمی‌کند، اما هر بخش از داده ها در نزدیک شدن ما به این پاسخ مهم استتدروس گفت.

وی تاکید کرد که تمام داده های مربوط به مطالعه منشا کووید-19 باید فوراً با جامعه بین المللی به اشتراک گذاشته شود.

درخواست به چین

او گفت: “این داده ها می توانست – و باید – سه سال پیش به اشتراک گذاشته می شد.”

ما همچنان از چین می خواهیم که در به اشتراک گذاری داده ها شفاف باشید، و به جبررسی های لازم را انجام دهد و نتایج را به اشتراک بگذارید. درک چگونگی شروع همه گیری هر دو باقی می ماند یک ضرورت اخلاقی و علمی،” او اضافه کرد.

دکتر ماریا ون کرخوف، سرپرست سازمان جهانی بهداشت در مورد کووید-19، گفت که آژانس قبلاً از نمونه‌های محیطی از بازار که آزمایش آنها مثبت شده بود، آگاه بود و آخرین نتایج “غواصی عمیق‌تری” در اطلاعات ارائه می‌دهند.

او گفت: «آنچه که این کار انجام می‌دهد سرنخ‌هایی است که به ما کمک می‌کند بفهمیم چه اتفاقی ممکن است افتاده باشد». یکی از اطلاعات بزرگی که ما در حال حاضر در اختیار نداریم، منبع این است که این حیوانات از کجا آمده اند.»

او گفت WHO مکرراً درخواست کرده است که مطالعاتی در سایر بازارها در ووهان و در سراسر چین انجام شود و ردیابی حیوانات به مزارع اصلی آنها و همچنین سرولوژی برای افرادی که در بازارها یا مزارع کار می کردند انجام شود.

تحقیقات ادامه دارد

در همین حال، WHO به همکاری با شرکای بین‌المللی برای درک بهتر چگونگی شروع همه‌گیری ادامه می‌دهد.

دکتر ون کرخوف بر اهمیت به اشتراک گذاری داده ها تاکید کرد تا کارشناسان بین المللی بتوانند تجزیه و تحلیل باز و شفاف و همچنین بحث و مناظره انجام دهند.

در حال حاضر، چندین فرضیه وجود دارد که باید مورد بررسی قرار گیرد، از جمله نحوه ورود ویروس به جمعیت انسانی: یا از یک خفاش، از طریق میزبان میانی، یا از طریق انتشار، نقض ایمنی زیستی یا امنیت زیستی، از یک آزمایشگاه. و ما جواب قطعی نداریم او گفت که چگونه همه گیری شروع شد.

دکتر مایکل رایان، مدیر اجرایی برنامه‌های اضطراری سازمان جهانی بهداشت، از تشبیه حل یک پازل برای توضیح پیچیدگی تحقیقات COVID-19 و نیاز به دسترسی به همه داده‌های موجود استفاده کرد.

“این یک قطعه دیگر از اره منبت کاری اره مویی است. این قطعه مهمی است، اما تعیین نمی کند که عکس چه چیزی را نشان می دهد. اجازه دهید علم کار خود را انجام دهد.

از دکتر Van Kherkove همچنین پرسیده شد که چرا چین داده‌ها را از پلتفرم ویروس حذف کرد، اما او گفت که این سؤال باید واقعاً به CDC این کشور خطاب شود.

آنچه که ما درک می کنیم این است که این داده ها توسط CDC چین به عنوان بخشی از کار آنها در نوشتن یک نشریه ارائه شده است. نشریه ای که سال گذشته ارائه شد و به صورت پیش چاپ قرار گرفت. این پیش‌چاپ در دسترس است.»

درک ما این است که آن مقاله به روز شده و دوباره ارسال شده است. و در ارسال مجدد، CDC چین داده های بیشتری را در GISAID در دسترس قرار داد.