هر دو دقیقه یک زن در دوران بارداری یا زایمان جان خود را از دست می دهد

بر اساس گزارش جدید سازمان جهانی بهداشت (WHO) مرگ مادران هر دو را داشته باشند تقریباً در همه جا افزایش یافته یا راکد شده استاز 223 مرگ مادر در هر 100000 تولد زنده در سال 2020، از 227 مورد در سال 2015 و 339 مورد در سال 2000 کاهش یافته است.

مگر اینکه پیشرفتی در مورد اهداف جهانی برای کاهش مرگ و میر مادران حاصل شود – که بیشتر آنها قابل پیشگیری هستند – زندگی بیش از یک میلیون زن دیگر تا سال 2030 ممکن است در خطر باشد، سازمان بهداشت جهانی هشدار داد.

بارداری … به طرز غم انگیزی هنوز یک تجربه تکان دهنده خطرناک است تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر کل WHO گفت: برای میلیون ها نفر در سراسر جهان که به مراقبت های بهداشتی با کیفیت بالا و محترمانه دسترسی ندارند.

تدروس بر نابرابری‌های فاحش در دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی در بسیاری از مناطق و نیاز فوری «حصول اطمینان از دسترسی هر زن و دختر به خدمات بهداشتی حیاتی قبل، حین و بعد از زایمان و اینکه می‌توانند به طور کامل از حقوق باروری خود استفاده کنند» تاکید کرد.

علاوه بر این، از آنجایی که جهان به آرامی از همه‌گیری COVID-19 بیرون می‌آید که نشان می‌دهد عفونت‌های کروناویروس می‌تواند خطرات را در دوران بارداری افزایش دهد، نویسندگان گزارش تأکید کردند که تحقیقات بیشتری برای نشان دادن تأثیر واقعی وضعیت اضطراری بهداشت جهانی بر مرگ‌های مادران مورد نیاز است.

قدم های کودک

گزارش تهیه شده توسط WHO، روند در مرگ و میر مادران، مرگ مادران را از سال 2000 تا 2020 در سطح ملی، منطقه ای و جهانی ردیابی کرد.

در سال 2020، 287000 مرگ مادر در سراسر جهان محاسبه شد که از 309000 مورد در سال 2016 “تنها کاهش جزئی” را نشان می دهد.

با وجود تعهد کشورها در سال 2015 برای اجرای اهداف توسعه پایدار (SDGs) که هدف آن کمتر از 70 مرگ مادر در هر 100000 تولد زنده تا سال 2030 است.

اگرچه این گزارش حاکی از “پیشرفت های قابل توجه” در کاهش مرگ و میر مادران بین سال های 2000 تا 2015 است. سود تا حد زیادی متوقف شد، یا در برخی موارد حتی معکوس شد، پس از این نکته، نویسندگان آن گفتند.

دکتر ناتالیا کانم، مدیر اجرایی صندوق جمعیت سازمان ملل متحد (UNFPA) در پاسخ به یافته‌های این گزارش، ابراز نگرانی کرد که «بسیاری از زنان همچنان در بارداری و زایمان بی‌ضرر می‌میرند. بیش از 280000 مرگ و میر در یک سال غیرقابل وجدان است.

دکتر کانم افزود: «ما می‌توانیم و باید بهتر عمل کنیم سرمایه گذاری فوری در تنظیم خانواده و کمبود جهانی 900000 ماما را پر می کند به طوری که هر زنی بتواند مراقبت های نجات بخش مورد نیاز خود را دریافت کند. ما ابزار، دانش و منابع برای پایان دادن به مرگ و میر قابل پیشگیری مادران را داریم. آنچه اکنون به آن نیاز داریم اراده سیاسی است.»

خدمات مراقبت از مادر در هائیتی تقریباً متوقف شده است.

خدمات مراقبت از مادر در هائیتی تقریباً متوقف شده است.

درگیری و فقر: یک کوکتل مرگبار

از جمله یافته‌های کلیدی گزارش این است که مرگ و میر مادران تا حد زیادی در این کشور متمرکز است فقیرترین نقاط جهان و در کشورهای متاثر از درگیریتی

در سال 2020، حدود 70 درصد از کل مرگ و میر مادران در جنوب صحرای آفریقا بود. و در 9 کشوری که با بحران های انسانی شدید مواجه بودند، میزان مرگ و میر مادران بود بیش از دو برابر میانگین جهانی (551 مرگ مادر به ازای هر 100000 تولد زنده در مقایسه با 223 مورد در جهان).

علل اصلی مرگ مادران خونریزی شدید، فشار خون بالا، عفونت های مرتبط با بارداری، عوارض ناشی از سقط جنین ناایمن و شرایط زمینه ای است که می تواند با بارداری تشدید شود – مانند HIV/AIDS و مالاریا.

“اینها هستند همه تا حد زیادی قابل پیشگیری و درمان هستند با دسترسی به مراقبت های بهداشتی با کیفیت و محترمانه،” نویسندگان گزارش تاکید کردند.

داده های اضافی نشان داد که تقریباً یک سوم زنان چهار مورد از هشت معاینه توصیه شده قبل از زایمان را دریافت نمی کنند یا مراقبت های ضروری پس از زایمان را دریافت نمی کنند، در حالی که حدود 270 میلیون زن به روش های مدرن تنظیم خانواده دسترسی ندارند.

نویسندگان این گزارش همچنین تاکید کردند که نابرابری مربوط به درآمد، تحصیلات، نژاد یا قومیت “خطرات بیشتری را برای زنان باردار به حاشیه رانده شده، که کمترین دسترسی به مراقبت‌های ضروری زایمان را دارند، افزایش می‌دهد، اما به احتمال زیاد مشکلات بهداشتی زمینه‌ای را در بارداری تجربه می‌کنند.”

این گزارش توسط WHO به نمایندگی از گروه بین سازمانی برآورد مرگ و میر مادران سازمان ملل متشکل از WHO، یونیسف، UNFPA، گروه بانک جهانی و بخش جمعیت وزارت امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد (DESA) تهیه شده است.