همه‌گیری‌ها بر نیاز حیاتی برای تقویت سیستم‌های بهداشتی تأکید می‌کنند: تدروس

تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت گفت، این تماس در شرایطی است که همه‌گیری‌های ماربورگ و mpox، بیش از 10000 مرگ و میر ناشی از کووید-19 در هفته گزارش می‌شود و پاسخ اضطراری مداوم به زلزله مرگبار در سوریه و ترکیه.

این شرایط کنونی با هم به نیاز حیاتی همه کشورها اشاره دارد سیستم‌های بهداشتی بسازید» که می‌تواند با موفقیت چنین شرایط اضطراری را مدیریت کند، او گفت.

وی با یادآوری سفر اخیر خود به سوریه، گفت که بیش از یک دهه درگیری باعث شده است که زیرساخت های بهداشتی این کشور قادر به مقابله با پیامدهای زلزله اخیر نباشند و شهر به شهر ویران شده و به عنوان نمایشی از میراث جنگ آشکار می شود.

او گفت که شیوع های اخیر همچنین یادآور نیاز فوری به تقویت سیستم های بهداشتی است.

تهدید ماربورگ

برای مقابله با شیوع اخیر در گینه استوایی، WHO با مقامات همکاری می کند تا برای شناسایی سریع موارد مشکوک ماربورگ، یک ویروس نادر شبیه ابولا که نرخ مرگ و میر آن تا 88 درصد است، آماده شود.

تا به امروز، 9 مورد مرگ گزارش شده است، بدون هیچ مورد تایید شده در حال حاضر در کامرون و گابن همسایه.

او افزود که واکسن‌ها در حال توسعه هستند و گینه استوایی در تصمیم‌گیری‌های مربوط به آزمایش‌های بالینی مشارکت خواهد داشت.

دکتر عبدی محمود از WHO گفت که درس های آموخته شده از همه گیری کووید-19 در تلاش فعلی برای تقویت تلاش های نظارتی در کشورهای مجاور آشکار شده است.

Mpox یک اورژانس جهانی است

او گفت در حالی که WHO تلاش های مداوم و کاهش مداوم موارد mpox را تایید کرد بیش از 30 کشور در حال حاضر موارد ابتلا را گزارش می کنند.

«شیوع همچنان یک اورژانس عمومی در مقیاس جهانیتدروس هشدار داد.

وی گفت: علاوه بر این، نگرانی‌ها در مورد گزارش‌دهی کم وجود دارد، به‌ویژه در کشورهایی که موارد قبلی گزارش شده است. از همه کشورها می خواهد که به تلاش های نظارتی خود ادامه دهند.

یک بیماری ویروسی نادر که عمدتاً در مناطق جنگل‌های بارانی استوایی آفریقای مرکزی و غربی رخ می‌دهد، شیوع mpox در سایر نقاط جهان ظاهر شده است و 110 کشور را تحت تأثیر قرار داده است و گزارش‌هایی از بیش از 80000 مورد و مرگ 55 نفر گزارش شده است.

10000 مرگ “خیلی زیاد”

رئیس سازمان جهانی بهداشت گفت: گزارش‌های مربوط به بستری شدن و مرگ و میر ناشی از بیماری همه‌گیر کووید-19 کاهش یافته است، اما هنوز 10000 مرگ در هفته در سراسر جهان گزارش می‌شود.

“این هست 10000 مرگ برای بیماری قابل پیشگیری بسیار زیاد است،” او گفت.

زیر متغیرها سویه Omicron نیز بر اساس آنها دلیلی برای نگرانی باقی می ماند افزایش قابلیت انتقال و توانایی کشتن.

ردیابی منشاء بیماری

با توجه به میلیون‌ها نفری که جان خود را از دست دادند و تحت تأثیر کووید-19 قرار گرفتند، تدروس قطعاً گفت پیدا کردن منشاء همه گیری بسیار مهم است، به دلایل علمی و اخلاقی از شیوع بعدی بیماری جلوگیری شود.

«از نظر اخلاقی اینطور است مهم است بدانیم چگونه عزیزانمان را از دست دادیم،” او گفت. ما باید تا رسیدن به پاسخ در مورد ریشه ها و چگونگی شروع این همه گیری تلاش کنیم.

منشا کووید-19، ابولا، ماربورگ و سایر بیماری ها ناشناخته است، اما تحقیقات ادامه دارد.

در حالی که WHO قدرت رفتن به کشوری را ندارد تا مطالعات مربوطه را انجام دهد، گروه مشاوره علمی آن برای ریشه‌های بیماری‌زای جدید (SAGO) مراحل بعدی را مشخص کرده است.