هدف پروژه تحت حمایت سازمان ملل حذف جیوه از محصولات روشن کننده پوست است

این ابتکار از یک رویکرد جامع برای حذف تدریجی مواد شیمیایی مضر و ارتقای زیبایی تمام رنگ های پوست حمایت می کند.

مصرف کنندگان از خطرات آگاه نیستند

محصولات روشن کننده پوست از تولید ملانین در بدن جلوگیری می کنند، رنگدانه ای که در تعیین رنگ پوست، مو و چشم نقش دارد.

سال‌هاست که در سرتاسر جهان توسط مردان و زنان مورد استفاده قرار می‌گیرند – نه تنها برای روشن‌تر کردن چهره‌شان، بلکه برای محو کردن کک و مک، لک‌ها و لکه‌های پیری و درمان آکنه.

با این حال، بسیاری از آنها اغلب نمی دانند که این لوازم آرایشی می تواند حاوی جیوه باشد سلامت انسان و محیط زیست را به خطر می اندازد.

آنها می توانند باعث بثورات پوستی، تغییر رنگ و زخم، و همچنین آسیب عصبی، گوارشی و سیستم ایمنی بدن و همچنین اضطراب و افسردگی شوند.

فراتر از حد

یک معاهده بین المللی معروف به کنوانسیون میناماتا، محدودیت جیوه در محصولات روشن کننده پوست را تا یک میلی گرم در کیلوگرم تعیین کرده است.

UNEP آزمایشی را در سال 2018 از 300 محصول از 22 کشور ذکر کرد که نشان داد تقریباً 10 درصد از این حد فراتر رفته و بسیاری از آنها 100 برابر مقدار مجاز بودند.

استفاده از جیوه در محصولات روشن کننده پوست می باشد یک مسئله جدی بهداشت عمومی شیلا آگاروال خان، مدیر بخش صنعت و اقتصاد آژانس، گفت که این نیاز به توجه فوری دارد.

“در حالی که دولت ها محدودیت های استفاده از جیوه را از طریق کنوانسیون میناماتا توافق کرده اند، شرکت ها همچنان به تولید، تجارت و فروش محصولات سمی به مصرف کنندگان،” او خاطرنشان کرد.

تغییر رفتارهای مخرب

UNEP این پروژه سه ساله را با بودجه تسهیلات جهانی محیط زیست (GEF) رهبری خواهد کرد. این کار توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) و موسسه تحقیقات تنوع زیستی (BRI) انجام خواهد شد.

با پیش بینی افزایش تقاضا تا سال 2026 به 11.8 میلیارد دلار – که توسط طبقه متوسط ​​رو به رشد در منطقه آسیا-اقیانوسیه و تغییر جمعیت در آفریقا و کارائیب ایجاد می شود – استفاده از مواد شیمیایی مضر در محصولات روشن کننده پوست یک مسئله جهانی است.

این ابتکار به دلیل تمرکز آن بسیار مهم است نه تنها در مورد تعویض برای مواد مضر، اما در ایجاد آگاهی که می تواند به تغییر رفتار کمک کند کارلوس مانوئل رودریگز، مدیر اجرایی (مدیرعامل) و رئیس GEF گفت که به سلامت فردی و همچنین سیاره زمین آسیب می زند.

محصولات روشن کننده پوست فقط برای کاربران خطر ایجاد نمی کنند. به گفته UNEP، کودکان می توانند از طریق شیر مادر در معرض تماس قرار گیرند و زنجیره های غذایی زمانی که لوازم آرایشی در فاضلاب شسته می شوند، آلوده می شوند.

این ترکیب همچنین می‌تواند دور از جایی که پراکنده شده است حرکت کند و بدون تجزیه در زمین، آب و خاک جمع شود.

افزایش آگاهی

دکتر آنت پروس، سرپرست اداره محیط زیست، تغییرات آب و هوا و سلامت در آژانس سازمان ملل، گفت که WHO خواستار اقدام فوری در مورد جیوه به عنوان یکی از مواد شیمیایی اصلی نگرانی برای سلامت عمومی شده است.

تاثیرات جیوه بر سلامتی قرن هاست که شناخته شده است اما اکنون افراد بیشتری باید آگاه شونداو افزود.

این پروژه سه کشور را گرد هم می‌آورد تا سیاست‌های خود در بخش آرایشی و بهداشتی را با بهترین روش‌ها هماهنگ کنند و محیطی را برای حذف تدریجی جیوه ایجاد کند.

تغییر هنجارهای فرهنگی

تلاش برای تغییر هنجارهای فرهنگی گسترده‌تر روی پوست هدف دیگری است که از طریق سازمان‌ها، متخصصان مراقبت‌های بهداشتی و تأثیرگذارانی که در این زمینه کار می‌کنند، مورد توجه قرار خواهد گرفت.

Sema Jonsson، بنیانگذار پانتئون زنانی که الهام می گیرد، یکی از سرمایه گذاران این پروژه، گفت که این سازمان از مردم می خواهد که رنگ پوست طبیعی خود را تحسین کنند و به آن افتخار کنند.

ما به یک آرمان جدید برای پیروی نیاز داریم، آرمانی که برابر با انسانیت و انسانیت باشد نه عادلانه بودن پوست