هفته جهانی ایمن سازی شاهد “پیشرفت بزرگ” برای بازگشت واکسن ها به مسیر اصلی است

WHO – سازمان بهداشت جهانی – و شرکای تحت عنوان “The Big Catch-Up” از کشورها حمایت خواهند کرد تا به مسیر برگشت به طوری که کودکان و بزرگسالان بیشتری از بیماری های قابل پیشگیری در امان باشند.

این بیماری همه گیر شاهد کاهش سطح ایمن سازی ضروری در بیش از 100 کشور بود که منجر به افزایش شیوع سرخک، دیفتری، فلج اطفال و تب زرد شد. یک تخمین زده شده 25 میلیون کودک تنها در سال 2021 واکسیناسیون را از دست داد.

عوامل متعدد

کاهش واکسیناسیون ناشی از عواملی بود که شامل خدمات درمانی بیش از حد، بسته بودن کلینیک ها، و اختلال در واردات و صادرات لوازم پزشکی مانند سرنگ و ویال بود.

در همان زمان، جوامع و خانواده ها قرنطینه را تجربه کردند، که محدودیت سفر و دسترسی به خدمات بهداشتیدر حالی که منابع مالی و انسانی با واکنش دولت ها به شرایط اضطراری محدود بود. WHO همچنین به سایر عوامل مؤثر مانند درگیری ها، بحران های آب و هوایی و تردید در واکسن اشاره کرد.

هفته جهانی ایمن سازی تا یکشنبه ادامه دارد و WHO با صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) نیروهای خود را ملحق کرده است. Gavi، اتحاد واکسن، بنیاد بیل و ملیندا گیتس، و بسیاری دیگر از شرکای جهانی و بین المللی.

تقویت خدمات

آنها در حال همکاری با کشورها برای تقویت نیروی کار مراقبت های بهداشتی، بهبود ارائه خدمات بهداشتی، ایجاد اعتماد و تقاضا برای واکسن ها در جوامع، و رفع شکاف ها و موانع بر سر راه بازگرداندن ایمن سازی هستند.

هدف نهایی این است که اطمینان حاصل شود که کودکان، بزرگسالان و جوامع بیشتری از بیماری های قابل پیشگیری با واکسن محافظت می شوند و به آنها اجازه می دهد زندگی شادتر و سالم تری داشته باشند.

20 نفر برتر در معرض خطر

تمرکز ویژه بر 20 کشوری خواهد بود که خانه آنها هستند سه چهارم از جمله کودکانی که در سال 2021 واکسیناسیون را از دست داده اند که شامل افغانستان، جمهوری دموکراتیک خلق کره، جمهوری دموکراتیک کنگو، اتیوپی، هند، پاکستان، سومالی و میانمار می شود.

WHO همچنین از این هفته برای برجسته کردن کمپین‌های موفق واکسیناسیون در چندین کشور و همچنین برخی کشورها استفاده می‌کند “نقاط درخشان انعطاف پذیری”مانند هندوستان که الف بهبودی قوی بر اساس گزارش های اولیه در سال گذشته در ایمن سازی ضروری انجام شد. اوگاندا همچنین در طول همه گیری سطح پوشش بالایی داشت.

خطرات احتمالی: رئیس یونیسف

کاترین راسل، مدیر اجرایی یونیسف، بر نیاز به اتحاد برای تقویت خدمات، ایجاد اعتماد و نجات جان افراد تاکید کرد.

واکسن‌های روتین معمولاً اولین ورود کودک به سیستم بهداشتی آن‌ها است و بنابراین کودکانی که واکسن‌های اولیه خود را از دست می‌دهند. در معرض خطر اضافی قطع خدمات بهداشتی در دراز مدت.»

هر چه بیشتر برای رسیدن به این کودکان و واکسینه کردن آنها صبر کنیم، آسیب پذیرتر می شوند و خطر ابتلا به این بیماری بیشتر می شود. شیوع بیماری های کشنده تر