فائو گوشت، تخم مرغ و شیر را به عنوان «منبع ضروری مواد مغذی» معرفی می کند.

این مطالعه به‌ویژه در مراحل کلیدی زندگی مانند بارداری و شیردهی، کودکی، نوجوانی و سن بالا حیاتی است. مشارکت غذای حیوانی زمینی در رژیم غذایی سالم برای بهبود تغذیه و نتایج سلامتی.

تحلیل جامع

فائو گفت: این جامع ترین تحلیلی است که تاکنون از مزایا و خطرات مصرف غذاهای حیوانی انجام شده است و بر اساس داده ها و شواهد بیش از 500 مقاله علمی و حدود 250 سند سیاستی است.

یک بشقاب بیکن و تخم مرغ با یک لیوان شیر در کنار، می تواند طیف وسیعی از به اصطلاح مهم را فراهم کند. درشت مغذی‌ها، مانند پروتئین، چربی و کربوهیدراتو همچنین ریز مغذی هایی که به سختی در گیاهان یافت می شوند، «در کیفیت و کمیت مورد نیاز“، فائو گفت.

پروتئین با کیفیت بالا، تعدادی از اسیدهای چرب ضروری – همراه با آهن، کلسیم، روی، سلنیوم، ویتامین B12، کولین و ترکیبات فعال زیستی مانند کارنیتین، کراتین، تورین – توسط غذاهای مزرعه و سایر دام ها تامین می شوند و دارای اهمیت هستند. عملکردهای سلامتی و رشدی

جوجه ها یک دارایی اقتصادی و تغذیه ای گسترده در روستاهای آفریقا هستند و اغلب توسط زنان مدیریت می شوند.

© FAO/Nyakudjara را باور کنید

جوجه ها یک دارایی اقتصادی و تغذیه ای گسترده در روستاهای آفریقا هستند و اغلب توسط زنان مدیریت می شوند.

فائو خاطرنشان می کند که آهن و ویتامین A از شایع ترین کمبودهای ریز مغذی در سراسر جهان به ویژه در کودکان و زنان باردار هستند.

بر اساس مطالعه منتشر شده در Lancet، بیش از یک کودک از هر دو کودک پیش دبستانی (حدود 372 میلیون) و 1.2 میلیارد زن در سنین باروری از این بیماری رنج می برند. فقدان حداقل یکی از سه ریز مغذی: آهن، ویتامین A یا روی.

سه چهارم این کودکان در آن زندگی می کنند جنوب و شرق آسیا، اقیانوس آرام و جنوب صحرای آفریقا.

انواع منطقه ای

جای تعجب نیست که بر اساس این گزارش، مصرف غذاهای حیوانی از حیوانات در سراسر جهان به طور گسترده ای متفاوت است. به عنوان مثال، یک فرد در جمهوری دموکراتیک کنگو (DRC) به طور متوسط ​​مصرف می کند فقط 160 گرم شیر در سال، در حالی که ساکنان مونته نگرو متوسط ​​شما مصرف می کنند 338 کیلوگرم.

با نگاهی به تخم مرغ، یک فرد در سودان جنوبی به طور متوسط ​​2 گرم در سال مصرف می کند در حالی که میانگین 25 کیلوگرم برای یک فرد در هنگ کنگ است. افراد متوسط ​​در بوروندی فقط مصرف می کنند 3 کیلوگرم گوشت در سال، در مقایسه با 136 کیلوگرم برای کسی که در هنگ کنگ زندگی می کندفائو گفت.

سهم غذای حیوانی زمینی در تامین کالری بر اساس منطقه و منطقه فرعی.

سهم غذای حیوانی زمینی در تامین کالری بر اساس منطقه و منطقه فرعی.

گوشت و نوشیدنی برای SDGs

اگر به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی مناسب مصرف شود، غذاهای با منبع حیوانی می توانند به اهداف تغذیه ای تایید شده توسط مجمع جهانی بهداشت و اهداف توسعه پایدار (SDGs) مربوط به کاهش رشد کوتاه قدی، کاهش وزن در کودکان زیر پنج سال، وزن کم هنگام تولد، کم خونی در زنان کمک کنند. فائو اضافه می کند که سن باروری و چاقی و بیماری های غیر واگیر (NCD) در بزرگسالان.

اما در عین حال، بخش دام «باید در رسیدگی به طیفی از چالش‌ها مشارکت داشته باشدماریا هلنا سمدو، معاون مدیر کل فائو و ماکسیمو تورو کالن، اقتصاددان ارشد، در پیشگفتار این گزارش می نویسند.

خطرات زیست محیطی

“اینها شامل مسائل مربوط به محیط زیست می شود” مانند جنگل زدایی، انتشار CO2، استفاده ناپایدار از آب و زمین، آلودگی، و مسائل مربوط به سلامت حیوانات مانند بیماری ها و مقاومت ضد میکروبی. معاون رئیس فائو گفت و مسائل مربوط به دام مانند خطرات بیماری های مشترک بین انسان و دام و بیماری های ناشی از غذا.

هشدار گوشت قرمز

این گزارش به وضوح نشان می دهد که مصرف از حتی سطوح پایین گوشت قرمز فرآوری شده می تواند خطر مرگ و میر و پیامدهای بیماری مزمن را افزایش دهداز جمله بیماری های قلبی عروقی و سرطان کولورکتال.

با این حال، مصرف گوشت قرمز فرآوری نشده در مقادیر متوسط فائو گفت: “ممکن است حداقل خطر را داشته باشد”، اما با توجه به پیامدهای بیماری مزمن ایمن در نظر گرفته می شود.

در عین حال شواهدی مبنی بر ارتباط بین مصرف شیر، تخم مرغ و مرغ در بزرگسالان سالم و بیماری هایی مانند بیماری عروق کرونر قلب، سکته مغزی و فشار خون بالا وجود دارد. غیر قطعی (برای شیر) یا غیر قابل توجه FAO گفت (برای تخم مرغ و مرغ).

پیشرفت در راستای اهداف تغذیه جهانی مجمع جهانی بهداشت

منابع: فائو، IFAD، یونیسف، WFP

پیشرفت در راستای اهداف تغذیه جهانی مجمع جهانی بهداشت