سازمان جهانی بهداشت طرح جدید پیشگیری از بیماری همه گیر را راه اندازی می کند، زیرا مرگ و میر ناشی از کووید 95 درصد کاهش می یابد

این راهنما یک رویکرد مشترک برای پاسخگویی به تهدید یا ورود هر پاتوژن تنفسی مانند آنفولانزا یا طیف وسیعی از کروناویروس‌ها ارائه می‌کند که توانایی جهش سریع به انواع مختلف را دارند.

ابتکار جدید آمادگی و تاب آوری برای تهدیدات نوظهور، یا PRET، جدیدترین ابزارها و رویکردها برای یادگیری مشترک و اقدام جمعی را در خود جای داده است WHO گفت که در طول همه گیری COVID-19 و سایر موارد اضطراری بهداشت عمومی اخیر ایجاد شده است.

تدروس آدهانوم گبریسوس، رئیس سازمان جهانی بهداشت در نشست هفتگی منظم خود در ژنو گفت که این سازمان هفته آینده چهارمین برنامه آماده‌سازی و واکنش استراتژیک خود را آغاز خواهد کرد.SPRP) توسط آژانس بهداشت سازمان ملل متحد، از اولین بار در شروع وضعیت اضطراری COVID-19، در فوریه 2020 صادر شد.

او گفت: این به‌روزرسانی نشان می‌دهد که کشورها چگونه می‌توانند طی یک دوره دو ساله «از یک واکنش اضطراری به مدیریت طولانی‌مدت و پایدار کووید-19 گذر کنند».

صدها میلیون نفر نیاز به مراقبت دارند

“ما از کاهش مداوم مرگ و میرهای گزارش شده از COVID-19 بسیار دلگرم هستیم. که از ابتدای سال جاری تاکنون 95 درصد کاهش داشته است

تدروس هشدار داد، با این حال، برخی کشورها شاهد افزایش هستند و در چهار هفته گذشته، 14000 نفر جان خود را بر اثر کووید از دست دادند.

او گفت که تخمین زده می شود که از هر 10 عفونت، یک مورد منجر به چیزی می شود که معمولاً به عنوان “کووید طولانی” شناخته می شود. “پیشنهاد می کند که صدها میلیون نفر به مراقبت طولانی مدت نیاز خواهند داشت” حرکت رو به جلو

تدروس گفت همانطور که ظهور نوع جدید XBB.1.16 نشان می دهد، ویروس هنوز در حال تغییر است و هنوز هم قادر به ایجاد امواج جدیدی از بیماری و مرگ است.

ویروس اینجاست که بماند

ما امیدواریم که در سال جاری، بتوانیم پایان کووید-19 را به عنوان یک وضعیت اضطراری بهداشت عمومی و نگرانی بین‌المللی اعلام کنیم. ولی این ویروس اینجاست که بماند و همه کشورها باید مدیریت آن را یاد بگیرند در کنار سایر بیماری های عفونی.»

رئیس بهداشت سازمان ملل متحد به شوخی گفت که مخفف ابتکار جدید PRET عمدی بوده است: “prêt” در فرانسوی به معنای “آماده” است.

به جای تمرکز بر پاتوژن ها یا بیماری های خاص، PRET با تمرکز بر گروه هایی از پاتوژن ها و سیستم هایی که بر آنها تأثیر می گذارد، رویکردی یکپارچه برای برنامه ریزی همه گیر اتخاذ می کند.

برای شروع، PRET روی پاتوژن های تنفسی از جمله آنفولانزا، کروناویروس ها، RSV، و پاتوژن های هنوز ناشناخته“، اما او اضافه کرد که همه گیری ها بنا به تعریف، رویدادهای جهانی هستند و بر اهمیت همکاری بین المللی تاکید کرد.

مدارس، نمازخانه ها، تالارهای شهر

اما همچنین برای ترویج همکاری طراحی شده است بین بخش ها. همانطور که COVID-19 نشان داد، یک بیماری همه گیر فقط یک بحران بهداشتی نیست. این امر بر اقتصاد، آموزش، تجارت، مسافرت، سیستم های تامین غذا و موارد دیگر تاثیر می گذارد

بنابراین، PRET تا آنجا که ممکن است بخش های زیادی از فعالیت های انسانی را درگیر خواهد کرد، از جمله جامعه مدنی، گروه های مذهبی و جوانان.

او گفت که PRET به تماس پاسخ می دهد راهنمایی فنی و پشتیبانی برای ارتقا و تقویت آمادگی و واکنش یکپارچههمانطور که در قطعنامه های مجمع جهانی بهداشت ذکر شده است.