اول شخص: “بشریت باید از گهواره بیرون بیاید”

هیچ شکی در اهمیت پایه های فعلی برای پایداری، از حفاظت از محیط زیست گرفته تا مبارزه با تغییرات آب و هوا و سبک زندگی سبز وجود ندارد. در آینده قابل پیش‌بینی، برای پیشرفت بشریت، رعایت همه این اصول اساسی خواهد بود.

برای ادامه رشد، باید از گهواره خارج شد و در مورد انسانیت هم همینطور است. برای دستیابی به آینده ای واقعاً پایدار، ما باید فراتر از زمین، گهواره خود برویم. در غیر این صورت، آنچه آرتور سی کلارک در آن نوشته است 2001: یک ادیسه فضایی ممکن است محقق شود: “در میان فراوانی، آنها به آرامی از گرسنگی می مردند”.

لیو سیسین، نویسنده چینی علمی-تخیلی، از راه دور با مقر سازمان ملل متحد صحبت می کند تا جشن های روز زبان چینی را آغاز کند.

لیو سیسین، نویسنده چینی علمی-تخیلی، از راه دور با مقر سازمان ملل متحد صحبت می کند تا جشن های روز زبان چینی را آغاز کند.

نوسازی همه جوامع به منابعی بسیار بیشتر از آنچه سیاره ما می تواند ارائه دهد نیاز خواهد داشت و این امر توسعه را به یک تهدید تبدیل می کند. اما می‌توانیم هر آنچه را که برای بقا و توسعه نیاز داریم در هشت سیاره و کمربند سیارکی منظومه شمسی، از جمله آب، فلز، مواد آلی و سوخت‌های همجوشی هسته‌ای پیدا کنیم. اگر زمین بتواند در مجموع 100 میلیارد انسان را تغذیه کند، منابع موجود در منظومه شمسی می تواند جمعیت 100000 زمینی را پشتیبانی کند.

با این حال، چه ما زمین را نگه داریم و چه در جهان شیرجه بزنیم، توسعه پایدار به پیشرفت بی وقفه علم و فناوری نیاز دارد، اما نشانه ها چندان امیدوارکننده نیستند.

نویسندگان داستان های علمی تخیلی فکر می کردند که در سال 2023 شاهد حرکت شهرهای فضایی باشکوه در مدارهای ژئوسنکرون خواهیم بود و ماه حومه زمین است. شهرهای مریخ، با میلیون ها نفر در آنجا زندگی می کنند. عملیات معدنکاری عظیم در کمربند سیارک ها و حتی بر فراز دریاهای پوشیده از یخ مشتری و فراتر از مدار نپتون. و انسان ها در حال کاوش در جهان های جدید هستند.

فناوری اطلاعات در 30 سال گذشته

فناوری اطلاعات در 30 سال گذشته “جهش به جلو” داشته است.

تنها حوزه ای که واقعیت 2023 با تخیل علمی تخیلی مطابقت دارد، توسعه فناوری اطلاعات است. در 30 سال گذشته، فناوری اطلاعات به مراتب سریعتر از سایر فناوری ها جهش داشته است و در تمام جنبه های جامعه بشری نفوذ کرده است تا زندگی مردم را متحول کند.

با این وجود، این امر پیشرفت آهسته سایر زمینه های علمی و فناوری را پنهان می کند و توهم پیشرفت سریع فناوری را به روشی همه جانبه ایجاد می کند. اگر پیشرفت فناوری حاصل از توسعه علمی به عنوان یک درخت تنومند در نظر گرفته شود، پس امروزه در دسترس ترین میوه ها روی درخت چیده شده است.

برای رسیدن به آینده ای واقعاً پایدار، به روحیه پیشگامی و کارآفرینی بیشتری نیاز داریم. جامعه بین المللی به یک برنامه توسعه بلندمدت و همچنین توجه کامل و سرمایه گذاری در تحقیقات اساسی و نوآوری های تکنولوژیک نیاز دارد. بسیاری از اقدامات در این زمینه تنها با همکاری های گسترده بین المللی ممکن است محقق شود و بدون شک سازمان ملل می تواند نقش مهمی در آن ایفا کند.

با این حال، جامعه بین‌الملل هنوز از تفرقه و تقابل رنج می‌برد، حتی زمانی که همه بشریت با چالش‌های مشترک مواجه است. یک فاجعه معمولی در محلی رخ می دهد و سایر نقاط جهان می توانند کمک کنند. اما یک بحران روز قیامت، کل جهان را در آستانه نابودی قرار می دهد و هیچ کس برای نجات ما نخواهد آمد.

اما زمانی که کل جامعه جهانی با بحران روز قیامت در داستان های علمی تخیلی مواجه شود، من فکر می کنم که انسان ها همچنان برای پاسخ به این بحران گرد هم می آیند). در مجموع، ما توانایی خودتنظیمی را داریم، به روشی که با طبیعت تعامل داریم.»

لیو سیکسین در سازمان ملل به عنوان بخشی از کنفرانس سخنرانی می کرد روز زبان چینی جشن های 20 آوریل شما می توانید رویداد را به طور کامل تماشا کنید اینجا