کودکانی که بیشترین بار بحران افغانستان را به دوش می کشند: یونیسف

وی با هشدار به بدتر شدن وضعیت گفت: “زیرا در کشوری که به شدت آشفته است – با فاجعه انسانی، بلایای آب و هوایی، و نقض فاحش حقوق بشر دست و پنجه نرم می کند – بسیاری از مردم فراموش کرده اند که افغانستان یک بحران حقوق کودکان است.” .

زندگی جوان در خطر است

امسال، انتظار می رود حدود 2.3 میلیون پسر و دختر افغان با سوء تغذیه حاد مواجه شوند. از این تعداد، 875000 نفر برای سوءتغذیه حاد شدید، یک وضعیت تهدید کننده زندگی، نیاز به درمان خواهند داشت.

علاوه بر این، حدود 840000 زن باردار و مادران شیرده احتمالاً دچار سوءتغذیه حاد می شوند که توانایی آنها را برای ارائه بهترین شروع زندگی به نوزادانشان به خطر می اندازد.

آقای اکیزا افزود که اگرچه جنگ عمدتا متوقف شده است، دهه ها درگیری به این معنی است که هر روز حقوق کودکان “به وحشتناک ترین روش ها” نقض می شود.

تشدید خطر

او گفت که افغانستان یکی از کشورهای آلوده به سلاح در جهان است و بیشتر تلفات را کودکان تشکیل می دهند.

او به داده های اولیه اشاره کرد که نشان می دهد 134 کودک در اثر انفجار مواد منفجره کشته یا معلول شدند بین ژانویه تا مارس سال جاری

او گفت: «این واقعیت خطر فزاینده ای است که کودکان افغان با کاوش در مناطقی که قبلاً به دلیل جنگ غیرقابل دسترس بود، مواجه می شوند.

“بسیاری از کشته شدگان و معلولان کودکانی هستند که برای فروش ضایعات فلزی جمع آوری می کنند. زیرا این کاری است که فقر انجام می دهد. شما را وادار می کند که فرزندان خود را به سر کار بفرستید – نه به این دلیل که می‌خواهی، بلکه به این دلیل که مجبوری.»

گرفتار در کار کودکان

در همین حال، تقریباً 1.6 میلیون کودک افغان – برخی از آنها در سن شش سالگی – در دام کار کودکان گرفتار شده اند و در شرایط خطرناک کار می کنند تا به والدین خود کمک کنند تا غذا را روی میز بگذارند.

«و جایی که آموزش و پرورش نماد امید بود، حق کودکان برای یادگیری است تحت حملهآقای اکیزا افزود.

دختران در سراسر افغانستان بیش از سه سال است که از حق خود برای یادگیری محروم شده اند – ابتدا به دلیل کووید-19 و سپس، از سپتامبر 2021، به دلیل ممنوعیت تحصیل در مکتب متوسطه. نیازی نیست از تأثیر این غیبت ها بر سلامت روان آنها بگویم.»

ماندن و سازگاری

وی بر تعهد یونیسف برای ماندن و ارائه خدمات برای زنان و کودکان در افغانستان که نزدیک به 75 سال در آنجا حضور داشته است، تاکید کرد.

ما در حال تطبیق با واقعیت‌های به سرعت در حال تغییر در زمین هستیم، راه‌حل‌هایی برای دستیابی به کودکانی که بیشتر به ما نیاز دارند، پیدا می‌کنیم و در عین حال اطمینان می‌دهیم که زنان افغان توسط یونیسف به کار گرفته می‌شوند. می توانند به سهم ارزشمند خود ادامه دهند به کار ما برای کودکان،” او گفت.

با توجه به اینکه نیازها هر روز افزایش می یابد، او خواستار حمایت بیشتر جامعه بین المللی شد و خاطرنشان کرد که درخواست بشردوستانه یونیسف برای کودکان تنها 22 درصد بودجه دارد.